Aleykümselam : )


-->
21 Kasım 2009
Aleykümselam : )
Burda Aleykümselam, Selamınaleyküm bildin mi muhabbete girdin demek.
Sabah el hayır (hayırlı sabahlar) dedin mi genelde
Keyf halik (halin nasıl, keyifli mi, yani iyi misin) diye sorarlar, cevap olarak da
Elhamdülillah dedinmi bitti zaten. Meğer ne çok kelimemiz Arapçadan geliyormuş da hiç bilmiyormuşum (hayvan, masa, isim, merhaba, tamam, yani, sabah, sefer vs….)
Hazır konuya dilden girmişken şöyle bir olay yaşadık: Burada taksiler taksi-dolmuş misali çalışıyor. İstersen ‘share’ ediyorsun, istemezsen özel tutup istediğin yere gidiyorsun. Biz de ilk geldiğimizde taksi durduruyoruz, yeri söylüyoruz, adamlar ‘engaged? engaged?’ diye soruyorlar, Çağrı da her seferinde parmağındaki yüzüğü gösterip ‘no, no.. married married, not engaged’ diyor, bir yandan da adamlara ne ki evli olup olmadığımızdan allah allah diye söyleniyoruz. Sonradan farekttik ki, ‘engaged’ demek, özel taksi demekmiş, başkalarıyla paylaşmıyorsun da bir nevi taxiyle nişanlanıyorsun, garip bir linguistik işte.
Ben ID kart alırken din bölümüne bastılar Islam’ı geçtiler. Islam olunca da burada içki almada problem olabiliyor (bilmeyene ek bilgi: öyle içki ulu orta satılmıyor bakkalda çakkalda, alman için Liqueur Permit gerekli, yazdırarak alıyorsun, hani eskiden ekmeğin karneyle alındığı dönem gibi). Bunu bildiğimizden Çağrı yazdırmak istemedi, polis karakolunda ona ID’yi verecek hatunla geçen dialog şöyle:
Are you Muslim?
No, no.
Christian?
No.
Hindu?
No, no, I am Çağrı, Çağrı !
Bunun üzerine hatun Çağrı’nın din hanesine ‘other’ yazıp geçmiş, dedim bravo. Adam kendi dinini ilan etmiş. I am Çağrı nedir yahu?
Sınıfta yoklama yaparken gülmekten kendimi alamıyorum, neden mi, şu isimlerden otuz tanesini peşpeşe okuyunca pek bi şairane oluyor da ondan, ahenkli, bir yoklama baya uzun sürebiliyor: (Yüksek sesle deneyin göreceksiniz)
Ahmed Said Suqat Al Hatali
Khaled Salem Humaid Al Toobi
Salima Rashed Saif Al Maawari
Eiman Habib Mohammed Al Lawati….
Şimdi diyeceksiniz bu ne? İlk isim kendi isimleri, 2. babanın, 3.sü ise babanın babasının, sonuncu da kabile ismi. Burada kızlar evlendiklerinde soyadları değişmiyor, çünkü aile isimleri pek bir önemli.
Ha bir de ‘inşallah’ımız var. Çocukların deadline yaklaşıyor, bağırdım sınıfta ‘you’re gonna submit all your documents on Tuesday, don’t forget’ diye, bir anda sınıftan bir ses yükseldi hep beraber ‘innnşaaaallaahhh teacher inşşaaalllahh’, hadi dedim ben de inşallah : )
Sevgiler...
Yas.

Yorumlar

En çok okunanlar

Isim Konusu

Melbourne Gerçekleri Volume 1

KIRKINI ÇIKARDINIZ MI?

Melbourne Gerçekleri Volume 2

Ayakkabılarınızı mı çıkarırsınız, galoş mu alırsınız?

AVUSTRALYA GÖÇMENLIK BASVURUSU

Türkiye Tatili Sonrası Avustralya’ya Dönüş

Volunteer’lik ve Anglosakson Yabancılasması

Turuncu Balık

Muscat'ta Yeni Eve Taşınma Macerası