AUSTRALIA DAY – AVUSTRALYA GÜNÜ

Herkesin bir elinde Avustralya, diğer elinde Aborjin bayrağı, Sydney Harbour’da klasik müzik eşliğinde gemilerin, teknelerin, yelkenlilerin; tepedeyse jetlerin ve helikopterlerin geçitlerini izledik, bayrak salladık.

Her toplumun, ülkenin milli bir günü olması, bununla gurur duyması, aidiyet hissetmesi, milliyetçi duygularının kabarması normal ve güzel bir şey. Ancak Avustralya Günü olarak kutlanan 26 Ocak günü, aslında 1788’de İngiliz donanmasının bu topraklara ilk defa ayak bastıkları gün. Yani aslında ‘invasion day’ dediğimiz istila günü!

Haliyle toplumun daha hassas tarafı ve tabi ki özellikle bu toprakların eski sahipleri –Aborjinler- için bugün ‘milli’ ve gururlanılacak bir gün olmasından ziyade yas tutulacak bir gün. Şehrin bir yanında kutlamalar olurken, bir yanında da protesto yürüyüşleri oluyor.

Avustralya, yıllar sonra bile olsa geçmişte yapılan yanlışların farkına varıp özür dilemesini bilen ve elinden geldiği, politikanın elverdiği kadar bu hataların acı sonuçlarını telafi etmeye çalışan bir ülke. Fotoğraftan seçilmiyor olabilir ama, Sydney Harbour Bridge’in (Köprü) üzerindeki iki Avustralya bayrağından biri bugün için Aborjin bayrağı ile değiştirilmişti. Fakat, ne yazık ki bu yetmiyor. Aslında herkes Avustralya Günü’nü kutlamak istiyor. Bunun için de 26 Ocak tarihinin iptal edilmesi, değiştirilmesi, başka bir güne alınması için imzalar toplanıyor, protestolar yapılıyor. Haberlere göre, her geçen sene insanlar bu konuda daha fazla seslerini çıkarıyor.

Ne diyeyim, umuyorum ki bir gün herkesin gönül rahatlığıyla kutlayacağı bir gün seçilir ‘Australia Day’ için. Bakalım zaman ne gösterecek?Yorumlar

En çok okunanlar

Isim Konusu

KIRKINI ÇIKARDINIZ MI?

Melbourne Gerçekleri Volume 1

Melbourne Gerçekleri Volume 2

Ayakkabılarınızı mı çıkarırsınız, galoş mu alırsınız?

AVUSTRALYA GÖÇMENLIK BASVURUSU

Turuncu Balık

Volunteer’lik ve Anglosakson Yabancılasması

Türkiye Tatili Sonrası Avustralya’ya Dönüş

Muscat'ta Yeni Eve Taşınma Macerası